Stevia – Jázminpakóca, édesítő

Stevia, Barbadensis miller

Mi a stevia?

A jázminpakóca (Stevia rebaudiana) más nevén sztívia (stevia), édesfű vagy édes levél a őszirózsafélék családjába tartozó évelő növény, mely Dél-Amerikában őshonos és édes leveléről nevezetes fűszer és gyógynövény.

Itt az idő, hogy megtudjuk, valójában mi az és honnan származik.

Ezt a rendkívül édes levelű növényt a dél-amerikai indiánok már évszázadokkal ezelőtt felfedezték, majd ételeikben, italaikban édesítőszerként használták. Levelei 30-szor édesebbek a cukornál, a belőle nyert kivonat akár 300-szor. Valószínűleg az indiánok ezt nem tudták, és feltételezhető, hogy nem is emiatt kedvelték ennyire az édeslevelet, sokkal inkább gyors sebgyógyító és gyulladásgátló hatása miatt. Azóta azonban számos más jótékony hatása is ismertté vált a tudományos kutatások során.

Fény derült pl. arra, hogy a sztívia segít a magas vérnyomás csökkentésében, szabályozza a vércukor szintet a testben, teaként fogyasztva hatékonyan javítja az emésztést és hasfájás esetén is segítséget nyújthat.

Fogszuvasodást nem okoz, cukorbetegek is fogyaszthatják, ezenkívül mivel kalóriatartalma szinte nulla, az elhízásra hajlamos fogyasztóknak sem kell aggódniuk, ha a mézlevelet választják édesítőszerként.

A növénynek cukor- és máj-anyagcserére gyakorolt jótékony hatása emelhető még ki, gyulladáscsökkentő, emésztést segítő hatása mellett magas C és A vitamint, valamint cink-, vas,- magnézium tartalma is bizonyított! Gombaölő hatású!

A steviol glycoside-ok az aszpartammal ellentétben sütés, főzés, ph-változás esetén sem bomlanak le!

Jótékony hatása révén javítja a szövetek oxigénellátását, normalizálja az anyagcserét és a fermentációs rendszerek működését, csökkenti a vér koleszterinszintjét, segít a vashiányos állapotokban, biztosítja az immunomodulációs, stresszellenes, májvédő és gyulladásgátló hatásokat, visszaállítja az érrendszer periférikus mikrokeringését, semlegesíti és eltávolítja a szervezetünkben felhalmozott méreganyagokat a radionukleidokat is. Táplálja az endorkrin rendszert, serkenti az inzulintermelést, helyreállítja a vércukorszintet, stabilizálja a vérnyomást és serkenti a vizelet-kiválasztási rendszer működését.

Levelében megtalálható ásványi anyagok a cézium, a magnézium, a kálium, a foszfor, a cink, a vas, a kobalt, és a mangán. Tartalmaz P, A, E, C vitamint, béta-karotint, nikotinsavat, egyedülálló illóolajokat, aminosavakat és pektineket.

Magyarországon is termeszthető tavasztól késő őszig szabadban vagy ablak között napfényes helyen tartható, télre viszont fagymentes helyre kell tenni.

A cserepes növény télire szárítása

Legnagyobb, szemben lévő leveleit, (kb. 3 hetente) körömmel lecsippentve, papírtörlőn meleg,(de nm napon!), levegős helyen, teljesen kiszárítva, elraktározható lég, és páramentes üvegedényben tárolható. Felhasználáskor (pl. kőmozsárban) porrá őrölve bármibe szórható, keverhető.

 

A Stevia édesítő gyógyhatásai:

Cukorbetegség.

Cukorbetegek is biztonságosan fogyaszthatják, mivel nem emeli meg a vércukorszintet, valamint fogyókúrázók számára is kiváló segítség a felesleges kilók leadásához, mivel a fő steviol glycoside-ok különösebb lebontás nélkül emésztődnek, így kalória-értékük elenyésző!

Tudományos kutatások azt is kimutatták, hogy a Stevia rendszeresen fogyasztva képes a vércukorszintet szabályozni, ez természetesen nem jelenti azt, hogy helyettesítheti a hagyományos kezeléseket, de amellett alkalmazva sokat segít a cukorbetegség kontrollálásában!

Magas vérnyomás.

Más kutatások kimutatták, hogy a Stevia csökkenti a magas vérnyomást, miközben a normális vérnyomást változatlanul hagyja, tehát egészséges embereknél nem okoz vérnyomáscsökkenést.

Fog- és ínyápolás.

Antibakteriális hatása és kedvező ásványianyag-tartalma miatt kiválóan alkalmas a fogszuvasodás és egyéb szájbetegségek megelőzésére, gyógyítására. Előnyös tulajdonságai miatt számos országban fogkrémet és szájöblítőszert is készítenek a felhasználásával, melyeket sikeresen használnak ínybetegségek és fogfájás kezelésére!

Emésztés.

A Stevia javítja az emésztést és a bélműködést, megnyugtatja a túlterhelt gyomrot így segíthet kisebb rosszullétek elmulasztásában. Erős gombaölő hatása miatt kiválóan alkalmazható Candida kezelésére is. A legjobb hatást tea vagy valamilyen egyéb folyadék formában fogyasztva érhetjük el!

Bőrápolás.

Mind külsőleg, mind pedig belsőleg alkalmazva alkalmas különböző bőrbetegségek (acne, dermatitis, eczema, seborrhoea, stb.) gyógyítására. Megvéd a bőr korai öregedése ellen, azt fiatalossá és rugalmassá varázsolja! Kisebb sebek, horzsolások kezelésére néhány csepp Stevia oldatot csepegtethetünk a sérült bőrfelületre, így a fájdalom gyorsan megszűnik és a seb is sokkal hamarabb fog meggyógyulni!

Fogyás, súlycsökkenés.

Amellett, hogy gyakorlatilag nulla kalóriát tartalmaz, képes csökkenteni az édességek és a zsíros ételek utáni vágyat is! Kutatások kimutatták, hogy az éhségérzetet is jelentősen csökkenti, édesszájúak korlátlanul fogyaszthatják anélkül, hogy fölös kilók lerakódásától kellene tartaniuk, 20 perccel az étkezések előtt fogyasztva pedig sokkal hamarabb fogunk telítettségérzetet érezni!

Függőség kezelése.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy Stevia segíthet különböző függőségek leküzdésében is, rendszeresen fogyasztva csökkenti a dohányzás, alkohol illetve az édességek utáni vágyat!

Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrző hivatal (FDA) 1987-ben a mesterséges édesítőszerek gyártóinak nyomására a lehető legnagyobb erőkkel korlátozni kezdte a sztívia forgalmát, ennek ellenére a sztívia eladások minden évben növekednek.

A biotermékek piacán a sztívia és sztíviát tartalmazó teák forgalma 2006. szeptemberéig 14,4 millió dollárt tett ki, ami 32 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

A hagyományos élelmiszerek piacán a forgalom megkétszereződött – a 63 százalékos növekedés követően 3,6 millió dollárra ugrott. Japánban például az édesítőszerek piacának 40 százalékát teszi ki; mivel itt betiltották a mesterséges édesítőszereket a szigorú táplálék kiegészítőkről szóló szabályoknak köszönhetően. Japánban egyébként 30 éve használják a sztíviát édesítőszerként és mellékhatást idáig nem tapasztaltak

0

No Comments

Leave a Reply