Minden része hasznos!
A Dél-Amerika trópusi területein, Sri Lankán és a Maláj szigeteken őshonos kókuszpálmát a trópusi népek isteni adománynak tartják.
Leveleiből kunyhóikat, vagy azok tetejét, használati eszközeiket fonják, termése kemény héjából konyhai tárgyakat és díszeket faragnak, rostjából matracot, kötelet, szőnyeget fonnak, belét megeszik. A kókuszdió szárított bele a kopra fontos élelmezési cikk is.
Mi micsoda a kókuszban?
A kókuszdió gyermekfej nagyságú, hosszúkás alakú, dinnyeforma, kezdetben zöld, majd sárga színű, és az érés során végül megbarnul és csontossá keményedik. Kívülről rostos barna burok takarja. Belseje kókuszvíznek nevezett folyadékot rejt, mely nem azonos a kókusztejjel. Ez a kókuszvíz az érés előrehaladtával sűrűsödik, és végül ebből a vízből alakul ki a gyümölcs húsa.
Minél érettebb a gyümölcs, annál kevesebb benne a folyadék, és vastagabb a húsréteg. Az érett kókuszban található maradék kókuszvíz az, amit a köznyelv tulajdonképpen kókusztejként ismer, tévesen. Ez a zavaros, édes ízű kókuszvíz is fogyasztható
Akkor mi a kókusztej?
A kókusztejet valójában a gyümölcs húsából nyerik ki, áztatással és préseléssel. A gyümölcs ujjnyi vastag, kemény húsához a kókusz szétvágásával lehet hozzáférni. Ez az, amit mi szárítva és lereszelve, mint kókuszreszeléket vásárolunk meg a boltban.
Frissen leszedve a kókusz íze – mily meglepő! – a nálunk is ismert dióéra emlékeztet. A kókusz húsán egy barna hártya van, amit nem kell eltávolítani. Hogyan vegyünk kókuszdiót?
A hazai piacon is lehet kapni ezt a gyümölcsöt, de előbb jól nézzük meg, hogy a tetején megtaláljuk-e a három kis bemélyedést, és hogy ezek nem penészesek-e? Ha igen, úgy a gyümölcs elromlott, nem szabad megvásárolni.
A kókuszdió feltörése ügyességet kíván meg a vállalkozó kedvű vásárlótól. A három bemélyedés egyikén át szúrjuk fel a kókuszdiót, folyassuk ki a levet belőle, és ha kifolyt, akkor tekerjük egy konyharuhába és egy kalapáccsal csapjunk rá egy jókorát. A héj ilyenkor széttörik. Ha a héjjal utólag barkácsolni akarunk, vághatjuk fűrésszel is, de az kicsit nehezebb. Az érett kókusz szobahőmérsékleten tárolva akár három hétig is megtartja élvezeti értékét, tehát bátran szedhetik érett állapotban a gyümölcsöt, kibírja az utat hazánkig anélkül, hogy romlana a minősége, nem kell kényszer-érlelni, mint a banánt és a narancsféléket.
Együnk kókuszt, hogy növeljük teljesítőképességünket!
A gyümölcs nagyon tápláló, rengeteg ásványi anyag található benne. Tartalmaz B vitamint, E vitamint, niacint, magnéziumot és nagy mennyiségben kálciumot is, ami a csontrendszeri betegségekben szenvedő embereknek kifejezetten ajánlhatóvá teszi.
A kálcium beépüléséhez szükséges foszfor és D vitamin is megtalálható benne, így kismamák, csontritkulásban szenvedők, vagy növekedési, fejlődési szakaszban lévő gyermekek számára igen fontos táplálék lehet. Kókusztejjel kiegészítve a szervezet teljes kálcium igényét is képes lehet pótolni.
Nagyon magas az energia tartalma, így lábadozó betegek, vagy nagy fizikai igénybevételnek kitett személyek, például sportolók, vagy erős testi munkát végzők számára is ajánlott, mivel a mozgáskészséget fokozza, erőt, energiát ad.
Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszer megbetegedéseire, jót tesz az emésztésnek, és a kókuszrostok fogyasztása enyhíti a bélgörcsöket. A kókuszvíz enyhe hashajtó, vértisztító, vizelethajtó hatású gyógynövény. Legtöbbször a kókuszreszelék formájában találkozunk vele, de ma már kókusz olaját, kókusz zsírt, vagy fűszerként porrá őrölt változatát is megtalálhatjuk a polcokon, a kókuszvízzel “megbolondított” különleges üdítőitalok mellett. Nem csak süteményekhez, hanem húsételekhez is használható.
Íme egy recept, csirkemell filéből és kókuszból, kedvcsinálónak:
Hozzávalók: 40 dkg csirkemell filé 1 zöld alma csipetnyi sáfrány 1 ek. citromlé 1,5 dl paleo-joghurt, 1 kávéskanál őrölt gyömbér 4 evőkanál apróra vágott koriander levél 2 evőkanál kókuszreszelék 1 szál újhagyma 1 gerezd fokhagyma vaj (vagy kókuszzsír) őrölt bors
Elkészítése: Az almát meghámozzuk és lereszeljük. A sáfrányt a citromlébe áztatjuk. A paleo-joghurtot, a gyömbért, az almát a 3 ek. koriandert a kókuszreszelék felét sózva-borsozva tálalásig hűtőbe tesszük, összekeverve. 4 alufólia négyzetet megkenünk kókuszzsírral. A húst sózzuk, felkockázzuk, a hagymát felkarikázzuk. Salátástálban összekeverjük a hagymakarikákat, a citromlébe áztatott sáfrányt, a zúzott fokhagymát, a maradék koriandert és a kókuszreszeléket. Sóval-borssal ízesítjük és a húsra öntjük. A keveréket elosztjuk a fóliákon és szorosan zárjuk a kis batyukat. 25 percig erős lángon sütjük. A csomagokból kiemelve a hűtött almákkal megbolondítva tálaljuk.
No Comments